Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer geranium oil distillation plants, tulsi steam distillation plant, steam distillation unit, lemon grass steam distillation plant and stainless steel steam distillation unit.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 350 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | As Per Requirement |
| Material | SS |
| Brand/Make | Bhagwati |
| Design Type | Customised |
| Color | As per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Used to extract oil |
| Material | SS |
| Design Type | Customised |
| Color | As per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Used to extract oil |
| Material | SS |
| Brand/Make | Bhagwati |
| Design Type | Customised |
| Color | As per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6000 liter |
| Usage/Application | Distillation |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 1 HP |
| Voltage | 420 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
Harilal R. Patel (CEO)
Bhagwati Fabrication
36, Krishnadham Shopping Center, Old Water, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India