Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer material handling bucket elevator, bucket elevator and industrial elevators.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Speed | 1 m/Sec |
| Operating Height | 20 feet |
| Material | Aluminium |
| Frequency Hertz | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 420 V |
| Motor Power | 12 HP |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 3.4 kW |
| Phase | 3 Phase |
Harilal R. Patel (CEO)
Bhagwati Fabrication
36, Krishnadham Shopping Center, Old Water, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India