Providing you the best range of sand washing plant, silica sand dryer, dry mortar mix plant, stainless steel industrial rotary dryer, river sand dryer and rotary drum dryer with effective & timely delivery.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton/hr |
| Motor Power | 30 Hp |
| Motor Phase | Three Phase |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Is it Portable | No |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6 Ton |
| Type | Rotary Dryer |
| Material | MS & SS BOTH |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage V | 440 V |
| Height | 8 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Max Temperature | 400 Degree Celsius |
| Voltage | 440 V |
| Rotary Speed | 2880 RPM |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 6.4 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | >20 ton |
| Type | Rotary Dryer |
| Material | MS & SS BOTH |
| Automation Grade | Automatic |
| Design | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Material | SS & MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Used to Dry Sand, Chemical, & Ash |
| Heating Source | Oil, Natural Gas, Coal |
| I Deal In | New Only |
| Brand | BHAGWATI |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Used to Dry Sand, Chemical, & Ash |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Heating Resource | Coal , Gas & Wood |
Minimum order quantity: 1 Piece
Harilal R. Patel (CEO)
Bhagwati Fabrication
36, Krishnadham Shopping Center, Old Water, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India