Our range of products include stainless steel ball grinding mill, mild steel ball grinding mill, aluminium ball grinding mill, ball mill, ball mills and horizontal sand mill.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 9 HP |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 3.2 kW |
| Manufactured By | Bhagwati Fabrication |
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 12 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 5.8 kW |
| Rotational Speed of Chamber | 36 R/Min |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton/Hour |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 9 HP |
| Shell Rotation Speed | 30 R/Min |
| Power Consumption | 3.1 kW |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Aluminium |
Harilal R. Patel (CEO)
Bhagwati Fabrication
36, Krishnadham Shopping Center, Old Water, Narol
Ahmedabad - 382405, Gujarat, India